Nowy Canon 500D - recenzja
Blog - Sprzęt/technika
Geschrieben von: Daniel   
Dienstag, 19. Mai 2009 um 08:34 Uhr

Tags: 500D | Canon | filmowanie | fotografia | hobby | zakupy

There are no translations available.

Minęło 14 miesięcy od premiery 450D, a Canon wypuszcza canona 500D. Zapraszam do obejrzenia krótkiej recenzji.

Jedynym konkurentem cenowym (choć nie do końca konkurentem) dla tego modelu jest Canon 50D. Stylistyka i rozmieszczenie przycisków jest prawie identyczna, główne różnice mieszczą się w środku. Matryca jest odrobinę większa niż w 450D 22,3x14,9mm w porównaniu do 22.2x14.8mm w starszym modelu, ale największą zmianą są czułości ISO jakie Canon wprowadził n nowym modelu, które rozpoczynają się od ISO100 a kończą na ISO 3200 a bez gwarancji na jakość zdjęć można te wartości rozszerzyć do 6400 i 12800.

Nowy procesor DIGIC 4 zastosowany był już wcześniej w nowym 5Dmk2 jak również w 50D, radzi sobie z większymi plikami sprawniej niż starszy model 450D z plikami mniejszymi. Prędkość w zapisie seryjnie robionych zdjęć spadłą jedynie o 0.1s a możliwość zapisu zdjęć w serii na wystarczająco szybką kartę urosła do imponujących 170 jpeg'ów w serii lub 9 RAW'ów. Dodano również możliwość zapisu zdjęć w postaci RAW'ów nawet w trybie zielonym AUTO, jak również Creative Auto.

Wyświetlacz urósł do imponujących 3 cali czyniąc podglądanie zdjęć zdecydowanie bardziej przyjemnym, LCD jest ostrzejszy i pozwala fotografowi ocenić swoje zdjęcie zdecydowanie dokładniej. Jest to pierwszy aparat Canona z serii 3 cyfrowych którego wyświetlacz cechuje się rozdzielczością 640x480.

Inne funkcje które zostały przejęte od jego większego brata korekcja winietowania, i redukcja szumów z wieloma ustawieniami. Automatyczna Optymalizacja oświetlenia i priorytet tonów jasnych został już wprowadzona w poprzednim modelu ale został dołączona możliwość wykonywania zdjęć w trybie Creative Auto który daje więcej kontroli początkującym amatorom fotografii.

Ostatnią funkcją jaką firma Canon wprowadziła do swojej budżetowej serii w modelu 500D jest możliwość nagrywania sekwencji video. Funkcja ta przyszła do serii budżetowej wprost z profesjonalnej serii 5Dmk2. Funkcja ta niestety jest ograniczona w stosunku do możliwości 5Dmk2. 500D oferuje maksymalną pełną rozdzielczość HD Ready, czyli 720p przy 30fps. Istnieje również możliwość rejestrowania filmów w standardowej rozdzielczości 640x480 także przy 30klatkach na sekundę. Podczas nagrywania filmów lub fotografowania pod nietypowym kątem można skorzystać z trybu Live View oferującego podgląd w czasie rzeczywistym.

  Oczywiście bagnet aparatu obsłuży wszystkie obiektywy z mocowaniem EF oraz EF-S, a karty jakie obsłuży to SD/SDHC (osobiście, nie sądzę aby odejście od CF przy przejściu z 400D do 450D to był dobry pomysł). Oczywistym jest również przejęcie od starszych modeli funkcji takich jak ultradźwiękowe czyszczenie matrycy, i innych które się sprawdziły w starszych modelach. Zastosowanie nowej matrycy pomaga w poprawieniu jakości obrazu, który teraz dorównuje obrazowi osiąganemu przez 50d. 

Podsumowując aparat jest godny polecenia. Poniżej próbka fotografii wykonanych 500D.

Trackback(0)
feed1 Komentarze
koency
December 22, 2010
180.110.37.184
Votes: +0

Podczas nagrywania filmów lub fotografowania pod nietypowym kątem można skorzystać z trybu Live View oferującego podgląd w czasie rzeczywistym.

zglos naduzycie
glosuj przeciw
glosuj za

Napisz Komentarz
 
  mniejsze | wieksze
 

security image
Ponizej Wpisz Kod bezpieczenstwa


busy
 

Special Access ZoneHochzeitsfotograf Blog